Iraagi odüsseia

Iraqi Odyssey

Režissöör:
Samir
Pikkus:
165 min
Aasta:
2014
Riik:
Iraak, Šveits, Saksamaa

Linastub

  • 06.08 kell 19:00 Elektriteater

Sünopsis

Sõda ja pommitamine, purustatud linnad ja vaesuses virelevad inimesed: sellised päevauudised ja kaadrid hävitatud suurriigist peegeldavad tänapäeval maailmale Iraagi ühiskonda.

Mis on juhtunud kaasaegse Iraagiga? 1950-60ndatel oli Iraak heaoluriik, millel oli potentsiaali saada üheks progressiivsemaks Araabia riigiks. Õhus oli tunda enesekindlust ja inimesed olid tuleviku suhtes lootusrikkad: naised kandsid kaasaegseid euroopalikke riideid, õppisid ülikoolides ja neid saatsid peentes ülikondades mehed; linnadesse kerkisid esimesed pilvelõhkujad ja ühiskondlikud pargid. Tänaseks on aga sellest alles jäänud ainult helge unistus.

40 aastat diktatuuri, 30 aastat sõda ja aastaid kestnud välisokupatsioon  – kõik  see kokku on andnud ränga hoobi, mille tagajärjel on suurem osa keskklassist oma kodumaalt välja rännanud.

Auhinnatud šveitsi dokumentalist, Iraagi juurtega Samir kirjeldab selles eepilises filmis otsekoheselt ja ilustamata oma sünnimaa ajalugu, mis kannab endas lähimineviku õuduste rasket taaka ja kus demokraatia on jäänud üksnes püüdmatuks unistuseks.