Ikkagi elus: lugu muusikast ja mälust

Alive Inside: A Story Of Music And Memory

Režissöör:
Michael Rossato-Bennett
Pikkus:
78 min
Aasta:
2014
Riik:
USA

Linastub

  • 05.08 kell 19:00 Elektriteater

Sünopsis

Mullu Sundance’i filmifestivalil publikupreemia pälvinud dokumentaalfilm „Ikkagi elus: lugu muusikast ja mälust” räägib visa sotsiaaltöötaja Dan Coheni püüdlustest teha ilusamaks vanurite, eelkõige hooldekodude elanike ja nende lähedaste elu. Koos kuulsa neuroloogi ja mitmete bestsellerite autori Oliver Sacksi ning armastatud muusiku Bobby McFerriniga lastakse patsientidele kõrvaklappidest nende kunagist lemmikmuusikat – ja nii ärkavad otse meie silme ees ühtäkki ellu ammused,  aastatega kustuda jõudnud mälestused. See humoorikas rännak inimhinge saladuslikesse sügavustesse läbi muusika tervendava mõju oli kindlasti üks üllatuslikumaid avastusi 2014. aasta filmimaastikul.

Alzheimer, Parkinsoni tõbi ja dementsus on tänapäeval vaat et ootuspärased vanadusega kaasnevad haigused, mille ravi seisneb peamiselt medikamentide manustamises sümptomite raviks. Vastukaaluks ravimitele püstitatakse filmis väga lihtne hüpotees: muusika on suures osas kasutamata ressurss, mis võib aidata inimesi, kes on neuroloogiliste haiguste tagajärjel kaotanud juurdepääsu oma mälule ja seeläbi ka isiksusele.

Režissöör Michael Rossato-Bennett, kelle jaoks on tegu esimese täispika filmiga, järgneb Cohenile hooldekodudesse, et tunnistada imelist nähtust: aastaid apaatselt käitunud ja erinevate vaeguste käes kannatanud vanurid sünnivad justkui uuesti, lihtsalt tänu i-podist esitatud lemmikmuusikale.

Ilmselt on dokumentaalfilm pälvinud publiku sedavõrd suure heakskiidu tänu ehedatele ja siiratele natuuridele, kes oma lemmiklugu kuuldes laulma ja tantsima hakkavad. Puhas rõõm, mida põhjustab siiski kahjuks ainult ajutine ligipääs oma minevikule, kandub edasi ka vaatajatele ega suuda külmaks jätta ka kõige kalgimat kuju.

Ärge unustage endalt ja oma lähedastelt küsida: „Mis on sinu lemmiklugu?“